Всички хора със сини очи произхождат от един прародител

Всички хора със сини очи произхождат от един прародител
Снимка: Fimb
11 Май 2023

Проучване от 2008 г. е първото официално изследване, което отбелязва, че една генетична мутация от преди по-малко от 10 000 години е довела до появата на сини очи.

Петнадесет години след проучването ние все още сме очаровани от концепцията за един-единствен прародител на всички синеоки хора. Цветът на очите произтича от различни количества пигмент, наречен меланин, който определя и цвета на косата и кожата.

През 2008 г. проучване, ръководено от Ханс Айберг от университета в Копенхаген, твърди, че всички сини очи се свързват с един-единствен прародител, живял преди 6000 и 10 000 години. Концепцията непрекъснато се появява в новинарски истории и публикации в социалните медии през 15-те години, откакто материалът е пуснат. С други думи не се отказваме от тази очарователна история.

Но откъде идва концепцията? Проучването от 2008 г. е изградено върху изследвания, започнали през 1996 г., и всичко е фокусирано върху изследване на гена OCA2. То показва, че генните кодове OCA2 играят ключова роля в производството на меланин, пигментът, който оцветява косата, кожата и очите. Теорията на Айберг е, че преди 6000 и 10 000 години настъпила мутация, която е включила способността на гена да разрежда кафявите очи със сини.

"Първоначално всички са имали кафяви очи", казва той през 2008 г. "Но генетична мутация, засягаща гена OCA2 в нашите хромозоми, е довела до създаването на превключвател, който буквално изключил способността да произвеждаме кафяви очи."

Всеки цвят на очите е пряко свързан с количеството на меланин в ириса. Зелените очи, които са дори по-редки от сините, отбелязват намалено ниво на меланин, но не толкова намалено, колкото при сините очи. Необходима е малка промяна, за да се премине от кафяво към синьо. „От това можем да заключим, че всички синеоки индивиди са свързани с един и същ прародител“, казва Айберг. „Всички те са наследили един и същ превключвател на точно едно и също място в своята ДНК.“

Той гледа на това превключване като на специфично събитие на генетична мутация и вярва, че то е създало първия в историята човек със сини очи благодарение на регулиращия ген HERC2. Комбинацията е единственият известен начин, по който очите могат да станат сини (за разлика от това, червената коса може да се прояви поради една от почти дузина причини). Тази мутация остава в сила за следващото поколение, което означава, че намаленото производство на меланин в ириса позволява непрекъснатото разреждане на кафявото към синьото.

След тази промяна преди няколко хиляди години, синеоките хора все повече се увеличават. Множество научни статии стигат до извода, че първата мутация вероятно е била някъде в Европа, вероятно по време на неолитната експанзия. Разпространението на синеоките продължило, докато населението се разпръснало.

Приблизително 10 процента от всички хора имат сини очи, но този брой варира значително в зависимост от регионите, като скандинавските страни имат по-голяма склонност към сини очи.

Считана за неутрална мутация, Айберг казва, че примерът с цвета на очите „просто показва, че природата непрекъснато променя човешкия геном, създавайки генетичен коктейл от човешки хромозоми и изпробва различни варианти, докато го прави“.

Прочетете още