
Представете си ден, който приключва малко по-рано от обикновено. Не защото времето лети, когато сме заети, а защото буквално планетата се е завъртяла по-бързо.
Очаква се Земята скоро да направи най-бързото си завъртане около оста си откакто се водят записи – и това може да се случи още на 9 или 22 юли, или на 5 август тази година. Според астрофизика Греъм Джоунс от сайта Time and Date, можем да станем свидетели на най-краткия ден, измерван досега. Подобен рекорд вече беше поставен на 5 юли 2024 г., когато нашата планета „скъси“ денонощието с цели 1.66 милисекунди.
Какво всъщност означава „най-кратък ден“?
Въртенето на Земята около оста ѝ обикновено трае 24 часа – поне така сме свикнали да го възприемаме. Но с помощта на ултраточни атомни часовници, учените отчитат дори най-малките колебания в продължителността на деня – до хилядни от секундата. Тези отклонения са известни като LOD (Length of Day), и могат да варират както нагоре, така и надолу.
Интересното е, че от 2020 г. насам всяка следваща година бележи нов „рекорд по краткост“ – тенденция, която изненада учените и подхрани спорове около причините за това ускорение.
Защо Земята се върти по-бързо?
Това остава загадка. Известно е, че когато Луната се отдалечава значително от екватора по своята орбита, въртенето на Земята се ускорява – макар и с незабележими за човешкото усещане стойности. Но тази зависимост далеч не обяснява напълно необичайния тренд, наблюдаван през последните години.
„Повечето учени вярват, че причината се крие някъде вътре в самата Земя“, казва Леонид Зотов от Московския институт по електроника и математика. „Океанските течения и атмосферната циркулация не са достатъчни, за да обяснят ускорението, което регистрираме.“
Историческа и космическа перспектива
Иронично е, че в дългосрочен план Земята всъщност забавя въртенето си, главно поради приливните сили, предизвикани от Луната. Преди около 4.5 милиарда години един земен ден е продължавал едва 3 до 6 часа. Луната постепенно абсорбира част от въртеливата енергия на нашата планета, забавяйки я с милисекунди на хилядолетия.
И все пак – в момента сме в период на временно ускорение. И докато никой не очаква скоро денят да падне под 23 часа, някои учени предвиждат, че в далечното бъдеще той може дори да се удължи до 25 часа.