Мускулната треска: факти и решения на проблема

Мускулната треска: факти и решения на проблема
Снимка: ErnieXavier
8 Февруари 2016

Първата тренировка винаги е съпроводена от нови усещания. Докато тренираш, усещаш, че имаш мускули на гърба, мускули на дупето и даже усещаш „плочките” на корема, които ден след ден чакаш да се покажат – намекват, че ги има и че е само въпрос на време да ги изкараш на бял свят. Новите усещания не са запазени само за тренировката – тя оставя траен отпечатък няколко дни след това. Всеки преживява мускулната треска по различен начин - някои хора я толерират в големи размери, други се пречупват дори при най-леката болка. 

1. "Ако нямам мускулна треска след тренировка, означава ли, че не тренирам правилно?"

Силната мускулна треска след тренировка не винаги означава, че правим нещо качествено. Както и липсата на мускулна треска, не означава, че не сме имали добра тренировка.

Мускулната треска е състояние, при което се разпадат протеини и после се изграждат мускули, които са следствие от тренировките, когато количеството работа, което сме извършили, надхвърля количеството работа, което тялото е свикнало да понася. В този смисъл, ако сте обездвижени и отидете на преход в планината, утре ще имате силна мускулна треска на краката си. Ако добре трениран човек отиде на преход, на следващия ден даже няма да си спомня, че е ходил някъде. Най-много да е просто уморен. Това означава ли, че не се е натоварил? Не! Означава, че неговото тяло и тялото на някой, който отдавна не се е движил, са адаптирани към различна степен на физическа активност.

Мускулната треска е нормално усещане за всеки начинаещ, но ако сте напреднал, мускулната треска спира да бъде индикация за това колко ефективна е тренировката. Тялото се адаптира и вече трябва да търсите други измерители за постиженията си в залата.

2. "Мога ли да тренирам, когато имам мускулна треска?"

В 95% от случаите – да! Тренировката увеличава притока на кръв към мускулите, което води и до увеличаване на транспортирането на хранителни вещества, а това спомага възстановяването.

Има случаи, когато мускулната треска е прекалено силна и води до прекалена скованост и усещане за нееластичност. Тогава е по-добре да се почива. Такава мускулна треска е по-скоро индикация за неправилно разпределяне на натоварването. Това не води до повече резултати, а дори забавя прогреса. Така че, ако мускулната треска е толкова силна, значи тренировките ви не са структурирани правилно.

Последно, но не и по важност, мускулната треска позволява за една по-добра осъзнатост на движението. Много начинаещи нямат усещане за тялото си. Когато ги попитам къде усещат натоварването по време на движение, отговорът е „Не знам.” Мускулната треска е нещо като обратна връзка от тялото – при кое движение кои мускули участват, така че не ѝ се съпротивлявайте – наслаждавайте се и опознавайте тялото си.

3.”В последния месец промених диетата си и съм доволна от изчистването на мазнините, но имам много силна мускулна треска след тренировка. Каква е причината?”

Причината е точно това – диетата. Понякога, силната мускулна треска е причинена от неадекватен прием на хранителни вещества, в комбинация с тежка физическа активност. Това не позволява на мускулите да се възстановяват и микро-травмите се задържат за по-дълго и имат по-болезнено изражение. Помислете дали се храните достатъчно. Ако пък е наложително да сте в по-голям калориен дефицит, тогава обърнете внимание на храненето преди и след тренировка. 

4.“Какво да пия след тренировка, за да нямам мускулна треска?”

Повечето хапчета, които пием с тази цел – като аспирина, всъщност имат неблаготворно действие. Този тип хапчета, възпрепятстват скоростта на възстановяване като изкуствено маскират някои от сигналите, които инициират изграждането и възстановяването на мускула – т.е. пречат на прогреса ви.

Ако наистина имате нужда да облекчите усещането – просто си вземете контрастен душ и се масажирайте допълнително с фоъм ролер… и разбира се, зачестете тренировките - скоро няма да се чувствате така.

5. "Липсата на мускулна треска означава ли, че не изграждам мускул?"

Краткият отговор е – не. Хипертрофията или мускулния растеж, се дължи на три основни фактора – механично напрежение, метаболитен стрес (стимул), адекватен стимул върху мускула.

Микро травмата върху мускула е допринасящ фактор за хипертрофията, но не е единственият и основният. Макар и да има роля в увеличаването на мускула, микро-травмата има пределна норма на възвръщаемост – т.е. след определено ниво, дава обратен резултат. Прекалено силна мускулна треска намалява способността на мускула да възпроизвежда сила, което намалява физическите ни способности през следващите тренировки – т.е. не можем да тренираме достатъчно тежко, за да предизвикаме стимул, необходим за хипертрофипя.

6. "Защо имам по-силна мускулна треска на втория ден след тренировката?"

Мускулната треска е възплителен процес, който има за цел възстановяване на мускула. Всеки процес предполага някакво натрупване. Мускулната треска започва да се появява между 4-6 часа след тренировка и достига пика си в следващите 48 часа. Така че е нормално да усещате най-силна мускулна треска на втория ден – тогава е пика на възстановяването. В тялото нищо не се случва само за момента, ето защо е важно как се храним и как си почиваме дни преди тренировките и дни след това – всичко акумулативно се натрупва и се отразява върху начина, по който се чувстваме.


Прочетете повече на: inspiredfitstrong.com

Прочетете още