Любопитни факти за името ГЕОРГИ

Любопитни факти за името ГЕОРГИ
sanovnik.at
6 Май 2020

На 6 май православната църква почита паметта на Св. Георги Победоносец – един от най-значимите светци у нас.

Днес имен ден празнуват носещите имената Георги, Генчо, Гергана, Гинка, Ганка, Ганя, Ганчо, Георгия, Габриела и производните им имена.

В българския народен календар Гергьовден е най-големият пролетен празник. Празникът е календарно обвързан – празнува се на 6 май и се чества във всички територии, населени с българи. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. Това разположение в празничния календар определя и изключително богатата му обредност, обхващаща всички области от стопанския и социален живот на хората. Св. Георги традиционно е приеман за повелител на плодородието (отключва изворите, побеждавайки ламята; обхожда и наглежда полята и посевите), покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата.

По повод празника събрахме няколко любопитни факти за името Георги:

Гергьовден е най-празнуваният имен ден в България след Ивановден, отбелязван от около 180 хиляди души.

Името идва от гръцкото гео (земя) и „ерго“ (работя) - означава земеделец.

Името става популярно в Европа през XIV в. Тогава от Палестина кръстоносци донасят историята за мъченичеството на Св. Георги, разкрасена с легендата за битката му с дявола, приел образа на змей.

В различните страни името се среща в поне 33 различни вариации.

През 2016 година Георги е второто най-избирано име за новородените момчета в страната, с което са кръстени 1056 деца. През 2007 г. Георги е тотален фаворит сред мъжките имена – така са наречени 1369 деца.

Ето какво разкриват за носителя на името буквите, от които е съставено:

Г предопределя стремеж към знания, практичност, умение да се оценява правилно ситуацията и да се реагира бързо на ставащото. Но „Г” означава също така и обидчивост, чувствителност и фина душевна структура. Този звук не създава трудности при възприемане на името.

Е символизира необходимостта от самоизява, от обмяна на идеи, както и дипломатически способности, проницателност и известна бъбривост. Тази буква предполага възможност за нервни сривове, базирани на сложните взаимоотношения с близките хора. „Е” говори за лесна приспособяемост, повишена сексуалност, често потискана от комплексираност. Подсъзнателно звукът се възприема спокойно, без раздразнение.

О придава на човека, който притежава име с тази буква, развита интуиция, способност да изпитва дълбоки чувства, а също така да си поставя ясни цели и да ги постига. Наличието на тази буква в името говори за постоянен стремеж на човека към усъвършенстване и самореализация, за желание колкото е възможно по-пълно да използва способностите и възможностите си. Ако по някакви причини решаването на даден житейски проблем стига до задънена улица, такива хора стават неуравновесени, нервни. Много хора с буквата „О” в името са предразположени към алкохолизъм, наркомания, в екстремални ситуации лесно изпадат в паника. Този звук предизвиква положителни емоции не у всички, той кара много хора да застават нащрек.

Р символизира решителност, висока работоспособност, умение правилно да се анализира ситуацията. Много често човекът с тази буква в името може да бъде рязък и невъздържан в изказванията си. Трудно му е да се изкачва по служебната стълба и затова той понякога търси възможност да се реализира чрез свободно творчество. Това е широка натура, но непредсказуема в порива на емоциите. „Р” е рязък звук, на чувствителните хора той може да се стори неприятен, особено ако се произнася твърдо Виктор, Карл, Артур.

И придава на човека, в името на когото тази буква присъства, изтънченост, романтичност, сантименталност. Известната отчужденост и неувереност, която се крие в тази буква „И”, пречи на бързото вземане на решения и забавя реакциите. „И” придава на характера дипломатичност като защитна реакция на грубостта, натиска отстрани. Върху съзнанието на човека този звук действа умиротворяващо, не предизвиква раздразнение.

Прочетете още