
В динамичното ни ежедневие не само жените искат да поддържат форма и да изглеждат добре. Все повече мъже отделят време и обръщат внимание на външния си вид. Какво е обаче идеалното мъжко тяло? Толкова ли е важно за нежния пол? Интересът към него има доста дълга история... Този въпрос вълнува от векове редица скулптори, поети, писатели и художници. За "перфектно" например, повече от 100 години, се счита тялото на Аполон Белведерски.
С времето идеите за красотата доста се променят. Ако преди около 50 години никой не би си и помислил да обсъжда публично мъжкото тяло, сега тази тема се повдига все повече и по-често. И в това няма нищо лошо, тъй като е напълно нормално не само представителките на нежния пол да се вълнуват от външния си вид и да полагат усилия да изглеждат и да се чувстват добре в кожата си.
Танците едва ли са първото нещо, за което хората се сещат, когато стане въпрос за отслабване и влизане във форма. Истината обаче е, че те не бива да бъдат подценявани, тъй като посредством тях могат да бъдат изгорени значително количество калории. И със сигурност за мнозина биха били по-приятни и поносими от тичането или тренировките във фитнес залата например. За танците нито се изисква специална екипировка, нито предварително усвоени знания и умения. А освен това има и бонус - те са идеален начин да разтоварим и психиката си от напрегнатото ежедневие.
Редица медицински експерти и фитнес гурута са на мнение, че танците крият редица благоприятни ползи за човешкото тяло. Твърди се, че могат да понижат лошия холестерол, предпазват от сърдечно-съдови заболявания, подобряват здравето на дихателната система, укрепват общата мускулатура, подобряват координацията и гъвкавостта, регулират кръвното налягане и спомагат за изгарянето на телесните мазнини.
Също така редовното им практикуване повишава аеробната издръжливост, поддържа ставите и костите здрави и гъвкави и съответно предотвратява риска от развитие на остеопороза в старческа възраст. Освен това танците, както и всички видове аеробни упражнения, забавят естествения процес по намаляване на обема на хипокампа – област от мозъка, отговаряща за паметта. Така че може да се твърди, че те изострят паметта и предотвратяват риска от появата на деменция в напреднала възраст.
Научно доказано е, че танцуването подобрява настроението, тъй като повишава нивото на серотонина в организма - хормона на щастието.
Както при всеки друг спорт обаче, танците няма да имат никакъв ефект върху тялото и теглото ви, ако продължите да се храните с нездравословна храна. За оптимални резултати включете в менюто си повече плодове, зеленчуци, риба месо и изобщо чиста и качествена храна, и избягвайте полуфабрикатите, сладките и мазните храни.
Благодарение на явлението, което психолозите наричат "халоефект", сме склонни да приемем, че добре изглеждащите хора притежават и други положителни качества, освен външния вид, като интелигентност, лоялност, решителност.