Ето защо качваме килограми

Ето защо качваме килограми
Снимка: Nenad Stojkovic
27 Септември 2023

Теглото е коригируема и контролируема величина, но факторите, които трябва да преодоляваме, са много. 40% от хората, които имат проблем с теглото, по майчина или по бащина линия имат близки хора със същия проблем. Ако и по двете линии има свръхтегло и затлъстяване, предиспозицията е 80%.

В момента можем да преодолеем 40% от тези генетични предразположения с корекция в стила на живот и модела на хранене и това зависи единствено и само от нас. Промишлено отглежданите животни и риби, които се третират с женски полови хормони, са основна причина за повишаване на теглото и за редица отклонения във физическото развитие на децата.

"Момченцата правят гинекомастия и разширен обем в тазовата област, а при момичетата се уголемява ханшът и се повишава теглото. Риск са всички "Е“-та, които са химически субстанции. Организмът се старае да ги елиминира от своето тяло, а докато се случва този метаболитен процес, се качват килограми“, обясняват специалисти. Фактори са и стресът и различни медикаменти.  

През последните години учените откриват, че обемната мастна тъкан представлява гигантска ендокринна жлеза, която произвежда хормони. "Те увреждат и извеждат в дисбаланс целия хормонален статус – правят Хашимото, инсулинова резистентност, фертилни дисфункции“. Без диетотерапия няма как всички съвременни хронични болести да бъдат трайно овладени и пациентът да бъде изведен в оздравителен период.

"Специалистът по диететика разглежда биохимичните показатели на пациента и съобразно дисбалансите в тях се изготвя и съответния диетичен режим, който съобразява всичко това. Пациентът се храни в рамка. След три седмици обаче тази рамка престава да работи, защото механизмът се адаптира и приспособява, като намира механизми, с които противодейства на загубата на килограми. Затова моята роля е да се надлъгвам с метаболизма, променяйки режимите на хранене, съобразно резултатите от предходния режим“. 

Човешкият организъм натрупва вредни съставки, които стават рискови за здравето и са предпоставка за развитие на редица болести.

"Затова основно правило в медицинската диететика е да консумираме максимално натурални храни и минимално – промишлено произведени. При здравословно хранене се препоръчват два или три постни дни“.

Прочетете още