8 септември - Международен ден на грамотността

8 септември - Международен ден на грамотността
8 Септември 2019

Преди време съставихме списък с най-честите правописни грешки в българския език - линк към него, ще откриете ТУК

Какво значи езикова грамотност? В програмата за зрелостния изпит тя присъства под наименованието "езикова компетентност". Това означава, че човек трябва да може добре да си служи с граматиката на родния си език (в учебната програма фигурира като владеене на граматичната норма).

Признаци на грамотността са познаването на графичния облик на различните форми на думите в съвременния български език; спазване на пунктуационната норма -за "игра" с препинателните знаци (наред с "играта" с думи и изрази) в писмените текстове; успешно текстоизграждане с оглед да се създаде ясен и завършен текст. 

Според Уикипедия, определението за грамотност звучи така: Грамотността е способността за четене и писане. Стандартите за грамотност са различни в различните общества. В съвременен контекст терминът предполага четене и писане на ниво, достатъчно за осъществяване на писмена комуникация. В някои случаи се включват и други умения, като елементарно смятане или компютърни умения.


Снимка: semeinifinansi.bg

Ние смятаме, че това не е съвсем достатъчно. Хубаво е да се знае кога да се използват запетаите, кога да се слага пълен/кратък член и... да се запомни, че НЕ МОГА, НЕ ИСКАМ и НЕ ЗНАМ се пишат отделно. Грешките от незнание не бива да се пренебрегват. 

В житейски план, ако пишеш "пролетта" с едно "т", това не е критерий дали си по-добър или по-лош човек - не говори за личностните ти качества. Има много професии, към които няма претенции за високо ниво на грамотност. При последните изследвания на грамотността става ясно, че децата в средното образование са на ниво първично разбиране на текст, т.е. те разбират езиковите единици, схващат основната тема, но на следващо ниво – четене с разбиране, интерпретация, извеждане на изводи и заключения, голяма част се провалят. Недвусмислено се стига до извода, че нямат умения и навици да мислят (самостоятелно). Именно това, а не грешното едно "т" в пролетта, ги прави неграмотни, но от "т" - то започва пътят надолу в класациите за грамотност.

Европейската комисия проведе изследване в областта на образованието, според което българските ученици са най-неграмотните в цяла Европа. Не искаме да повярваме на тези резултати, защото знаем колко добри и грамотни деца имаме. 

Не бъдете част от статистиката - бъдете от изключенията. Човек е силен, когато знае. 

Прочетете още