
Жените наистина живеят по-дълго. В България, понастоящем, средната продължителност на живота на мъжете е 68,8 години, а на жените - 75,9 години. Във всички останали страни по света жените отново живеят по-дълго от мъжете. Нежният пол издържа на много повече болести. Тази тенденция започва още от раждането. Природата е предвидила това и така на 100 момиченца се раждат 106 момченца. Момчетата, обаче, са с повишена смъртност спрямо момичетата и затова в периода на половото им съзряване отношението момчета към момичета вече е 1:1. Тази различна устойчивост към болестите продължава и в напреднала възраст, когато жените преобладават.
В природата, в хода на еволюцията оцеляват тези гени, които водят до създаване и опазване на потомството. От тази гледна точка, мъжът е нужен само за създаване на децата, докато жената трябва да ги износи, роди и отгледа. От еволюционна гледна точка, с цел оставяне на потомство, жената е нужна по-дълго, отколкото мъжът.
Жените, докато имат ежемесечен цикъл, са с редовна месечна кръвозагуба. Затова организмът им е пригоден към преодоляването й. Когато една жена изкърви от нещо друго – например от язва или от рана, нейното тяло, свикнало с кръвозагубите, преодолява проблема, докато един мъж в тази ситуация може и да загине. Кръвта носи кислород и поради месечния си цикъл, жените са по-издръжливи на липсата на кислород спрямо мъжете. Кръвта, която жените губят с цикъла си, съдържа еритроцити, а те съдържат хемоглобин, в който има желязо. Желязото е незаменим микроелемент (освен за хората - и за бактериите, които ни разболяват) и за туморните клетки. И тъй като жените имат по-ниско желязо, боледуват по-малко от инфекции и тумори. Желязото е необходимо и за растежа на атеросклеротичните плаки и затова младите жени имат по-малко атеросклероза от младите мъже.
До тук с науката! Фактите от ежедневието също са на страната на дамите. Рисковете в един мъжки ден, са в пъти повече ;)